Adrese Teslim İhale!

Anasayfa Güncel 14 Ocak 2014 Okunma
Adrese Teslim İhale!

emlak pazarıBA-2

Barzan ŞEREFHANOĞLU / Denge Bitlis

AKP’li Bitlis Belediyesince düzenlenen arsa satış ihalesi, arsa satış spekülasyonu ve belediye mülkiyetinin nasıl tezgahlandığına bir örnek.

Mülkiyeti Bitlis Belediyesinde olan Başhan Köyü’ndeki 542 Ada, 4 Parsel içindeki 5 Bin 738 m²’lik arsa, 228 Bin 110 lira 14 kuruştan satışa çıkarıldı.

Satış öncesi 6 Bin 843 Lira 30 kuruş geçici teminat bedeli istenen ihale,  14 Ocak 2014 tarihinde (bugün) Bitlis Belediyesi Belediye Meclis Salonunda ihale ediliyor.

29 Kasım 2013 tarihinde de söz konusu arsa satışa çıkarılmış, satış gerçekleşmeden ve ihale sonuçlanmadan satış işlemi Bitlis Belediyesi tarafından iptal edilerek söz konusu arsa satışı gerçekleştirilmemişti.

YENİ İHALEYE EKLENEN MADDE

Bugüne dek ihale ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Bitlis Belediyesi, söz konusu arsanın satışıyla ilgili yeni bir ihale açtı.

Bugünkü ihaleyle ilgili ilanda arsa satış bedeli, muhammen bedeli, ada ve pafta numaraları ile ihalenin yapılacağı yer, tarih ve saat dahi aynı iken tek fark “İhaleye Katılma Şartları” başlığı altındaki 6’ncı madde.

Daha önceki ihalede İhaleye Katılma Şartları olarak 5 madde sıralanırken bugün gerçekleştirilecek olan ihaleye eklenen 6. madde ile ihaleyi kazanacak kişi ihale sonuçlanmadan belirlenmiş oldu. 2 ay önce ypılan ihaleden farklı olarak İhaleye Katılma Şartları’na “Bitlis’te ikamet edip, adresinin olması şartıyla en az 40 üyesi bulunan yapı kooperatifinin olması ve bu belgeyi ibraz etmesi gerekir” maddesi eklendi.

KOOPERATİFİ AKP’Lİ YÖNETİCİ VE ÜYELER KURDU

Bitlis’te bu maddeye uyan, yani en az 40 üyesi bulunan tek kooperatif ise SS Bel Yapı Koperatifi.

Yani bu madde ile SS Bel Yapı kooperatifine adrese teslim ihale düzenlendi.

Bitlis Belediyesi çalışanları, Bitlis Belediye Meclis Üyeleri ile Bitlis Belediyesinde yetkili sendika konumunda olan Hizmet İş Sendikası yöneticilerinin ortaklaşa kurdukları 40 üyeli SS Bel Yapı Kooperatifi’nin yönetim kurulu ise ihaleyi düzenleyen Bitlis Belediyesi İhale Komisyonu üyeleri ve belediye üst düzey çalışanlarından oluşuyor.

Sınırlı Sorumlu Bel Yapı Kooperatifi yönetim kurulu ve üyeleri arasında Hizmet İş Bitlis Şube Başkanı Yaşar Bulut, Ak Partili Belediye Meclis Üyeleri, Bitlis Belediyesi memurları ve işçilerinden oluşan 52 üyesi bulunuyor.

İnşaat ve kooperatifçilik alanında Bitlis’te çalışma yürüten ancak isimlerinin açıklanmasını istemeyen işverenler ise söz konusu arsanın değerinin çok daha yüksek olduğunu ve ihalenin Bel Yapı Kooperatifi’ne verilmek istenmesi nedeniyle gerekçe gösterilmeden ihale edildiğini söylediler.

GERÇEK FİYATIN 6’DA BİRİ ORANINDA SATIŞA SUNULDU

Yapılacak son ihaleye eklenen madde ile “Adrese Teslim” bir ihale olacağını belirten sektör çalışanlarının verdiği bilgiye göre, gerçek değeri 1 milyon 200 bin civarında olan arsa 6’da bir fiyatına, 228 Bin 110 lira bedelle satışa çıkarıldı.

Konu hakkında görüşlerine başvurulan Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Haspolat açılan ihalenin normal bir prosedürde işlediğini iddia etti. 29 Kasım 2013 tarihinde açılan ilk ihalenin iptal sebebinin resmi olarak açıklanmadığını ancak tapu kaydındaki bir aksaklıktan dolayı ihaleyi iptal ettiklerini belirten Haspolat, değişikliğin gerekçesinin bugüne kadar neden açıklanmadığını ise bilmediğini ileri sürdü.

BELEDİYE BAŞKANI MUHATAP

14 Ocak 2014 tarihinde yapılacak ihalede eklenen maddenin katılımcı sayısını 1’e düşüreceğini ve belediye çalışanlarından oluşan kooperatifin ihaleyi haksız şekilde kazanmasına neden olacak maddenin eklenmiş olmasının hatırlatılması üzerine Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Haspolat, konunun Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın’ın inisiyatifinde geliştiğini söyledi. Kendisinin konu ile ilgili bir bilgisi olmadığını, ihale komisyonunda yer almadığını belirten Bitlis Belediye Başkanı Nafiz Haspolat, “İlk yapılan ihalenin iptal edilmesinin ardından ihale komisyonu toplanarak söz konusu maddenin de içinde bulunduğu değişikliği şartnameye koyarak Belediye Başkanı’nın oluruna sunmuştur. Belediye Başkanımız Fehmi Alaydın’ın da uygun görmesi üzerine söz konusu ihale şartnamesi onaylanarak işleme konulmuştur. Belediye Başkanımız Fehmi Alaydın konunun muhatabıdır” dedi.

Kaynak: dengebitlis.com

bitlis belediyesi ihale (2)

bitlis belediyesi ihale (3)

 

bitlis belediyesi ihale (1)

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Her Hakkı Saklıdır
Portal Teması : Wptr.Co